Prenumerera på vårt nyhetsbrev

839484
SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.
Swedish grace, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.

Mässing, rektangulär fot, stiliserade tassfötter, benet bladhölstrat upptill, klot vid basen, tre ljuspunkter, glaskupa av frostat glas med slipad dekor. Höj- och sänkbara, mellan 145 cm och maxhöjden 200 cm, glaskupan diameter ca 49 cm.

Smärre slitage. Foten järnfylld.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 115 - 5 144 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK
Tilläggslista

Glaskupor med nagg och små kantsprickor.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31