Prenumerera på vårt nyhetsbrev

124
901084
Sven Wallman, dryckeskanna, silver, Göteborg 1704, karolinsk.
Sven wallman, dryckeskanna, silver, göteborg 1704, karolinsk.

Delvis förgylld, cylindrisk på kulfötter med dekor av granatäpplen och akantus, fotanfanger med liknande dekor. Fruktornerad hänkel med sköldformad avslutning och tumgrepp med dubbla granatäpplen, på locket graverat monogram inom krans av barockblommor. På livet senare minnesgravyr daterad 1881. Höjd 19 cm, vikt 1.186 gram.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 080 - 4 107 EUR

Klubbat pris:
38 000 SEK
Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22