178
968468
Hans Hammarskiöld
(Sverige, 1925-2012)

"Spanska ridskolan", 1952

Signerad Hans Hammarskiöld och daterad 1975 och numrerad 90/100 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 26 x 37 cm. Bladstorlek 30 x 40,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 623 - 3 148 EUR

Klubbat pris:
38 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Kurt Mälarstedt, "Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset", 2008, avbildad på uppslag sid 48-49.

Övrigt

Fotograferat i Hovstallet, Stockholm, för Vecko-Journalen. Publicerad bl.a i Life 1952, under rubriken "Speaking of pictures".

"Ögonblicket, den frusna bråkdelen av en sekund - där avgörs det om det blir en bra bild eller inte. En mycket liten förändring i ett ansiktsuttryck eller i ett händelseförlopp förflyktigas snabbt. En sekund senare är ögonblicket historia och låter sig inte återskapas. Här sätts reaktionsförmågan på prov och slumrande jägarinstinkter väcks till liv."

Han Hammarskiöld 2008, ur förordet i boken "Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset"

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57