80
1181433
AUDEMARS PIGUET, kronograf, "Concours International Le Brassus"
Audemars piguet, kronograf, "concours international le brassus".

Storlek: 33.5 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber Valjoux 13VZA
År: cirka 1960 (1946)
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Referensnummer: 5518
Serienummer: 46'545
Boettnummer: 46'545

For detailed condition report, please contact specialist.

Utropspris:

120 000 - 180 000 SEK

11 184 - 16 775 EUR

Klubbat pris:
960 000 SEK
Proveniens

Bengt "Silver-Bengt" Eriksson (1931-2014), Sedan i arv inom familjen

Audemars Piguet 20th Century Complicated Wristwatches

Övrigt

Enligt Audemars Piguet arkiv producerades enbart 307 armbandsur med kronograf under företagets första verksamma sekel, varav enbart 52 av dessa klockor tillverkades i stål. Klockorna såldes mellan 1930 och 1962, det går bara att spekulera i hur många som finns kvar idag.

Audemars Piguet kronografer från denna tidsperiod förekommer sällan på andrahandsmarknaden och en i stål förekommer i det närmaste aldrig.

Auktionens Audemars Piguet tillhör den mycket sällsynta referensen 5518 som enbart tillverkades i nio exemplar mellan åren 1951 och 1962. Den första, i guld, levererades till USA men de resterande åtta i stål har aldrig sålts på öppna marknaden utan gavs av Audemars Piguet till vinnaren i skidtävlingen Epreuves internationales de ski i Le Brassus mellan åren 1957 och 1962. Efter Audemars Piquets undersökningar har ingen av dessa klockor förekommit i varken privata samlingar eller på auktion på flera årtionden, tills nu.

Denna tidigare okända skatt tilldelades den svenske skidåkaren och backhopparen Bengt "Silver-Bengt" Eriksson efter hans seger i Le Brassus 1960. Bengt Eriksson tog år 1956 ett sensationellt OS-silver i Nordisk Kombination och kallades därefter för "Silver-Bengt". Det var ursprungligen inte tänkt att han skulle medverka men kom trots allt med för att Sverige skulle vara representerade i grenen. Väl där överraskande han världen och lyckades ta andraplatsen.

Med hjälp av Audemars Piguets arkiv bekräftas det att klockan är den som gavs till Bengt "Silver-Bengt" Eriksson, vidare bekräftar arkivet även att klockan levererades som den ser ut idag med en boett i stål, tryckknappar i guld, en vit urtavla med applicerade XII och VI romerska siffror samt mindre indextrianglar i guld och en tachymeterskala i miles.

Om auktionen
Kontakta specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23