641
1194728
Francis Bacon
(Storbritannien, 1909-1992)
Francis bacon, "study for portrait of pope innocent x".

"Study for portrait of Pope Innocent X"

Färglitografi, 1989, signerad med blyerts 25/60, utgiven av Libraire Séguier för IRCAM, Centre Georges Pompidou, Paris. 95 x 69 cm, bladstorlek 115,7 x 77 cm (Arches).

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

23 299 - 27 959 EUR

Klubbat pris:
250 000 SEK

Sabatier 14.

Övrigt

Denna litografi är efter den kända målningen utförd 1965.

Om auktionen
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02