Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Modern Art + Design 620

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
93Mari Simmulson, fat, fajans, Ekeby Ateljé, 1950.Kanten med smärre hårspricka.
149Georg Jensen, fiskfat med sil, Köpenhamn 1918. 830/1000, svenska importstämplar GAB F, design nr 206.Ring till silfat saknas. Ring-shaped handle missing.
206Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 301,5 x 202 cm, signerad AB MMF.Något ställvis hårt slitage. Kortsidorna med smärre lagningar
286Estrid Ericson, & Josef Frank, sannolikt, dörrstopp, Firma Svenskt Tenn, proveniens Estrid Ericson.Sannolikt formgiven av Estrid Ericson och Josef Frank.
341Poul Henningsen, "Septima 4", Louis Poulsen, Danmark, ca 1931.En skärm med skada.
413Yrjö Edelmann, Utan titel.Mått 120 x 100 cm.
570Sérgio de Camargo, Utan titel.Verket kommer att presenteras för Raquel Arnaud efter auktionen och säljs med villkoret att ett certifikat medföljer.
573Komposition ur serien "Arrachements".Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné sammanställd av Micheline Phankim, Rainer Michael Mason och Franck Leibovici. . Tillägg utställningar och litt: Galerie Le point Cardinal, Paris, in 1968, Henri Michaux Retrospective, Wuppertal, Tyskland, April 27 - June 1, 1969 Saint-Étienne, Frankrike 24 juni - 22 september, 1969
585André Lhote, "Portrait de Marguerite".Privatsamling, Stockholm - London.
628Fernandez Arman, "Liberté de Clinton".Verket är registrerat vid Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8306.94.010
629Fernandez Arman, "Tubes de Couleur Suedois".Verket är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8400.73.038
634Oleg Tselkov, "Mask, trollsländor och draperi" (Маска, стрекозы и драпировка).Utrop 350 000-400 000 SEK
639"La Mysticité Charnelle de René Crevel".Please note that the portfolio is complete.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
118Rut Bryk, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
445Nils von Dardel, "Fru Siri Aschberg".
453Arne Jones, Utan titel.
601Lucio Fontana, "Senza titolo".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
406Leander Engström, "Nymfen".
475Nils von Dardel, "Ett hjärta i brand".