Det dukade bordet – dine in style

Bejaka din kreativitet genom att duka vackert!

Vill man kan man snegla åt populära historiska dukningar som fortfarande påverkar vårt sätt att duka och servera – de två främsta kallas "Service a la Francaise" och "Service a la Russe". Den förstnämnda kommer från det franska hovets 1700-talsbjudningar och den andra fick sitt namn under 1800-talet efter en middag hos den Ryske diplomaten Prins Borisovitch Kourakine.

Eller så kan man improvisera och blanda. Säsong och syfte bestämmer naturligtvis utseende, stämning och färger för dukningen – men variationsmöjligheterna är ändlösa – därför är det roligt att kunna frossa i olika stilar genom de föremål som auktionen, "Det dukade bordet", erbjuder.

117 föremål
GLASSERVIS, 142 delar, 1900-tal.

Utropspris
4 000 SEK
SLAGBORD, 1800-tal.

Utropspris
3 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, omkring 1900.

Utropspris
2 000 SEK
Såsslev samt 3 gafflar, Stockholm 1778.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK