Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1203382
Stig Lindberg
(1916-1982)
Stig lindberg, olja på pannå, utförd vintern 1940-41.

STIG LINDBERG, olja på pannå, utförd vintern 1940-41.

Skeppsbrott, figurer hoppande överbord samt val. 68 x 68 cm inkl ram.

Smärre skador, spikhål.

Proveniens

Ursprungligen en av totalt 27 st målningar som täckte en hel vägg, enligt uppgift hemma hos konstnären. Flertalet av dessa såldes på Bukowskis temaauktion "Stig Lindberg - målningar" på Bukowskis 2017. En av dessa målningar var signerad "Målad vintern 1940-41 Stig L".

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
6 000 SEK