Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1201086
Timo Sarpaneva
(1926-2006)
Timo sarpaneva, kaffeservis, 17 st, porslin, "suomi", rosenthal studio-linie, formgiven 1976.

TIMO SARPANEVA, kaffeservis, 17 st, porslin, "Suomi", Rosenthal Studio-linie, formgiven 1976.

Förgylld kant, bestående av:
12 koppar med fat, diameter på fat 16,5 cm.
1 kanna med lock, total höjd 20,5 cm.
1 skål med lock samt handtag, höjd 13,5 cm.
1 sockerskål med lock, diameter 10 cm.
1 mjölk/gräddkanna med lock, total höjd 9 cm.
1 skål, diameter 19 cm.

1 udda fat medföljes. Smärre slitage.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
4 500 SEK