Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1176341
ÖRONKNAPPAR 1 par, KNAPPAR 2 st, silver, Indien före 1960-tal
Öronknappar 1 par, knappar  2 st, silver, indien före 1960-tal.

Öronknapparna med spår av orange färg. Knapparna med orangefärgade stenar. Vikt 87g. Diameter ca 4 cm

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Proveniens

Finsk privatsamling

Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, bild 422, s. 216.

Utropspris
150 EUR