Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Stockholm i mitt hjärta

Huvudstadens utsikter och vyer har alltid förtrollat stora svenska konstnärer, som ständigt återkommer till detta älskade motiv. Folkliv, soluppgångar, sommarnätter, spårvagnar, staden i vinterskrud, staden som symbol för nationalromantik eller modernismens framväxt. Stockholm förr och nu, Skansen och malmarna, romantiska bilder och skildringar av den moderna staden, och Stockholms unika läge, omgivet av vatten. Den rika floran av målningar bjuder på en upplevelse av konstnärernas samtid och en nostalgisk resa.

Till de berömda stockholmsmålarna hör så klart Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Einar Jolin, Axel Nilsson, Maj Bring, Oskar Bergman, Natan Johansson, GAN, Hilding Linnqvist och Sven X:et Erixon, men även stora konstnärer som Victor Axelsson, Harald Lindberg, Nils Tydén, Bernhard Oscarsson, Louis Sparre, Harald Lindberg, Gunnar Zetterström, Axel Kargel och blåmålarna Eugen Jansson och Bertel Bertel-Nordström. Många av dem etablerade sig som älskade Stockholmsskildrare under det tidiga 1900-talet och flera av dem är rikligt representerade på landets museer. Många av dessa konstnärer är nu möjliga att förvärva.

Temaauktionen “Stockholm i mitt hjärta” rymmer många målningar av konstnärer som banade vägen för den moderna konsten i Sverige, men även kartor samt kopparstick från 1700- och 1800-talen. En oväntad kuriosasamling från ”Stockholmsutställningen”, daterad 1930, finns också i auktionens rika utbud av Stockholmskonst.

26 föremål