Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1166037
Olle Nyman
(1909-1999)
Olle nyman, olja på pannå, signerad o. nyman.

OLLE NYMAN, olja på pannå, signerad O. Nyman.

Interiör med tekanna. 52 x 71,5 cm.

Olle Nyman studerade vid Konstakademien för Olle Hjortzberg och var professor vid Konsthögskolan 1953-1963 i monumentalmålning.. Han strävade efter att konst skulle samverka med arkitektur. Han bodde och arbetade på Duvnäs gård, som gav namn till Saltsjö-Duvnäs-gruppen med konstnärer som umgicks och arbetade här, som Evert Lundquist och Staffan Hallström. I ofta kubistiska stilleben, landskap och figurer målade han i puristiskt, dämpade och jordbundna färger. Olle Nymans målningar har jämförts positivt med stora franska målare från samma period, som Émile Bernard.

Förutom målningar och hans berömda “skrotskulpturer” i bland annat sten, har han utfört flera monumentala verk. Till dessa hör takmålningar till Olaus Petri kyrka i Stockholm och skulpturen “Sankt Göran, Draken och Prinsessan” för postterminalen i Tomteboda. Han är representerad vid Moderna Muséet i Stockholm, med 120 (!) verk, på Nationalmuseum i Stockholm, på Kalmar Konstmuseum, på Göteborgs Konstmuseum och andra museer.

Ytsmuts.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32

Utropspris
9 000 SEK