Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Konst Modern svensk konst
1183890
Birger Ekman
(Född 1905)
Birger ekman, olja på duk, signerad ekman.

BIRGER EKMAN, olja på duk, signerad Ekman.

Stadsgårdkajen, Stockholm. Utförd omkring 1935. 45 x 90 cm.

Svensk bildkonstnär född 1905 i Solna, som son till författaren Vilhelm Ekman och Anna Ekman. Han studerade vid Konsthögskolan 1932–1937 och debuterade med en separatutställning på De Ungas salong i Stockholm 1945.

Birger Ekman ställde ut ihop med Osvald Larsson i Göteborg och i Borås 1947 och medverkade i uppmärksammade utställningen Ung svensk konst i Danmark och ställde också ut på Liljevalchs.

Krackelyrer. Ytsmuts.

De unga konstnärernas utställning, Stockholm, 1936.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK