Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

1189414
LASSE JOHNSON, olja på duk, signerad och daterad 1932.
Lasse johnson, olja på duk, signerad och daterad 1932.

"Husen byggas, Vasagatan". 76 x 98 cm.

Bildkonstnär född i Norra Råda, Värmland 1899 Studerade på Caleb Althins målarskola 1918-1920 och vid Konstakademien i Stockholm 1920-1924. Därefter studieresor till ett flertal europeiska länder. Debuterade i Karlstad 1920 och har haft separatutställningar i Oslo 1924, i Stockholm 1926, på Gummesons Konsthall 1930 och på Konstnärshuset i Stockholm 1933, 1936, 1940 och 1943. Ställder också ut på Värmlands museum 1936 och 1954, samt en retrospektiv utställning på Konstakademien 1948. Han har också deltagit i mycket stort antal samlingsutställningar, bland annat på Liljevalchs Konsthall 1946 och på Nordiska konstförbundet i Köpenhamn 1949 och i Oslo 1950. Han hade också en stor utställning på Göteborgs Konsthall 1940.

Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Norrköpings Konstmuseum, Statens Historiska Museum, Borås Konstmuseum, Östersunds Museum, Värmlands Museum, Uppsala Universitets Konstsamling samt museer i Västerås och Karlstad och på Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott.

Konstnärshuset, Stockholm.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
6 000 SEK