Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Konst Modern svensk konst
1205447
Curt Clemens
(1911-1947)
Curt clemens, olja på duk, signerad.

CURT CLEMENS, olja på duk, signerad.

Kvällsflanör. 40 x 67 cm.

Bildkonstnär född 1911 i Stockholm. Studerade på Otte Skölds målarskola 1928-1930, därefter studieresor till Frankrike 1930-1931, 1932, samt 1935. Han deltog 1938 på Svensk-Franska konstgalleriets utställning, Ung svensk konst, ihop med bland andra Lennart Gram, Tage Hedqvist och Alf Lindberg. Han ställde 1939 ut separat på samma galleri och slog igenom stort med hans ömsinta och intensivt inträngande människoskildringar i en traditionsbunden form.

För Curt Clemens stod kvinnan i centrum. Hans högt uppdrivna känslighet och sensibilitet för den moderna människans disharmoni, blev till en spänning i hans konst, på gränsen till sinnessjukdom. Han har målat porträtt, landskap och Stockholmsbilder. Han dog endast 36 år gammal i en olyckshändelse, efter ett kort och stormigt liv, färgat av spritmissbruk och återkommande mental ohälsa.

Viktiga utställningar: 1940 Svensk Franska salongen, 1943 Svensk-Franska, Fyra målare. 1957 Konstnärsakademin, 1977 Konstnärshuset och 1997 Konstnärsakademin, Retrospektiva.

Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Kalmar Konstmuseum, Gävle Museum, Östergötlands Museum och Linköpings Museum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
4 000 SEK