Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

1205876
Nils Tydén
(1889-1976)
Nils tydÉn, olja på pannå, signerad.

NILS TYDÉN, olja på pannå, signerad.

"Stockholms ström". 33 x 24 cm.

Bildkonstnär född 1889 i Stockholm. Han studerade vid Caleb Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor och gjorde studieresor i Frankrike, Italien och Österrike. Han har målat fina landskap med motiv från havsstränder och öar, ofta med blommande ängar, men är mest känd för hans myllrande stadsbilder från Stockholm och Strömmen, ofta med folkliv, bussar, bilar och spårvagnar. Nils Tydén gjorde flera uppmärksammade separatutställningar, bland annat i Norrköping 1939 och ihop med Eric Hallström i Göteborgs konsthall 1943. Han ställde också ut med bland andra Inge Schiöer och Nils Nilsson på Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm, och har medverkat i flera av Sverige Allmänna Konstförenings salonger sedan början av 1920-talet, samt Svenskt folkliv i svensk konst, från Gustav III:s tid till Gustav V:s dagar på Nordiska Museet i Stockholm, och den banbrytande intimistiska utställningen på Waldemarsudde 1958. Han hör till de konstnärer som 1917–1923 höll till i Sjövillan vid Smedsudden utanför Stockholm. Till hans mer betydande verk under perioden 1917–1923 räknas Balen på Smedsudden och Flottistdans. I slutet av 1920-talet målade han flera detaljrika panoramor över den havsomslutande staden sedd från Söders höjder. En av de mest kända målningarna är den monumentala Utsikt från Kooperativa förbundets hus från 1927. Han tilldelades Svenska Konstnärernas Förenings nyinrättade stipendium 1964 och är representerad på de flesta stora museer i Sverige, bland dem Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Nyköpings och Östersunds muséer, Norrköpings Konstmuseum samt Stockholms stadsmuseum.

Smärre skrapmärken.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
2 500 SEK