1217033
Miguel Ortiz Berrocal
(Spanien, 1933-2006)
Miguel ortiz berrocal, skulptur, guldplätterat tenn, signerad, numrerad 87/500, 1995.

MIGUEL ORTIZ BERROCAL, skulptur, guldplätterat tenn, signerad, numrerad 87/500, 1995

"SOLIDARITY". Monterad på sockel av järn och mässing. Total höjd ca 14 cm. Gravyr baktill i form av Olympiska Spelens fem ringar.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Lennart Johanssons samling sportmemorabilia

Övrigt

The limited edition sculpture
'SOLIDARITY' (Opus 140 bis) was created by Miguel Berrocal in 1995 for the
International Olympic Committee (IOC).
220 examples from the established edition of 500
examples in gold-plated tin have been executed and only 200 are marked
with the Olympic rings on one side of the base.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
4 000 SEK