1239835
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, paraplyställ, modell 115, artek 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, paraplyställ, modell 115, Artek 1900-talets slut.

Lackerad björk, bottenplatta i metall. Höjd 47 cm, bredd 23 cm, djup 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
190
1 976
222
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (16 bud)
11 jul 22:05
190 EUR
11 jul 21:37
180 EUR
11 jul 9:11
170 EUR
11 jul 9:11
160 EUR
11 jul 9:11
160 EUR