1241965
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, fÅtÖljer, ett par, modell 36/401, artek  1900-talets mitt.

ALVAR AALTO, FÅTÖLJER, ett par, modell 36/401, Artek 1900-talets mitt.

Lackerad björk. Sitthöjd ca 34 cm. Bredd 63 cm, totalhöjd ca 96 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
820
8 709
958
Utropspris
900 EUR
Budhistorik (27 bud)
12 jul 20:17
820 EUR
9
12 jul 20:17
800 EUR
12 jul 20:17
780 EUR
9
12 jul 20:17
760 EUR
12 jul 20:15
740 EUR