1242400
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)
Aino aalto,  stolar 6 st, o.y. huonekalu- ja rakennustyötehdas a.b. 1940-tal.

AINO AALTO, stolar 6 st, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.

Fast stoppad klädsel med knappar. Benen i lackad björk. Bredd 45 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 81 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Benen med metallförstärkningar.

Proveniens

(UPM) United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk, tjänstemanna klubb.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

1 600
16 993
1 869
Utropspris
2 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
12 jul 20:20
1 600 EUR
12 jul 20:19
1 550 EUR
12 jul 20:14
280 EUR
12 jul 19:41
260 EUR
12 jul 19:20
240 EUR