1242409
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, matbord, "90", o.y. huonekalu- ja rakennustyötehdas a.b, 1950-tal.

ALVAR AALTO, matbord, "90", O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B, 1950-tal.

L-ben i lackad björk. Bordsskivan mahognyfaner. En tilläggsskiva á 60 cm. Diameter 127 cm, höjd 72 cm.

Ställvis slitage och märken.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 100
11 442
1 284
Utropspris
700 EUR
Budhistorik (25 bud)
12 jul 19:50
1 100 EUR
8
12 jul 19:50
1 050 EUR
12 jul 19:50
1 050 EUR
8
12 jul 19:49
970 EUR
12 jul 19:49
950 EUR