1244667
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, fåtöljer, 4 st, modell 45, artek 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, fåtöljer, 4 st, modell 45, Artek 1900-talets slut.

Stommen i lackad ek. Quiltad läderklädsel på sits och rygg. Bredd 61 cm, sitthöjd 41 cm, total höjd 80 cm.

Skadad sadelgjord. Åldersrelaterat slitage.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
420
4 461
491
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (25 bud)
11
12 jul 19:39
420 EUR
10
12 jul 19:22
400 EUR
12 jul 19:16
380 EUR
10
12 jul 18:58
360 EUR
9
12 jul 17:26
340 EUR