1244670
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, fåtöljer, 4 st, modell 45, artek 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, fåtöljer, 4 st, modell 45, Artek 1900-talets slut.

Stommen i lackad ek. Quiltad läderklädsel på sits och rygg. Bredd 61 cm, sitthöjd 41 cm, total höjd 80 cm.

Skadad sadelgjord. Åldersrelaterat slitage.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
645
6 850
753
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (36 bud)
12 jul 20:22
645 EUR
9
12 jul 20:21
625 EUR
12 jul 20:20
605 EUR
9
12 jul 20:20
600 EUR
9
12 jul 20:19
585 EUR