1245584
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, trÄdgÅrdsbord, "aurinko-serien". artek 1960/1970-tal.

ALVAR AALTO, TRÄDGÅRDSBORD, "Aurinko-serien". Artek 1960/1970-tal.

Består av två delar, löstagbar och åtdragbar bordsskiva och fotdel. Diameter 100 cm, höjd 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Rost. Fuktskador under mittdekoren.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
600
6 372
701
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (9 bud)
12 jul 20:32
600 EUR
12 jul 20:30
570 EUR
12 jul 20:18
550 EUR
12 jul 20:15
520 EUR
12 jul 15:12
500 EUR