1246488
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, stolar, 4 st modell 69, artek 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, stolar, 4 st modell 69, Artek 1900-talets slut.

Lackad björk. Bredd 44 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 73 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Senare muttrar på benen.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
340
3 611
397
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (32 bud)
10
12 jul 19:34
340 EUR
12
12 jul 14:55
320 EUR
9
12 jul 14:55
310 EUR
12
12 jul 13:50
290 EUR
9
12 jul 5:12
270 EUR