1247092
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, matbord, "90", och stolar, 8 st, "62", o.y. huonekalu- ja rakennustyötehdas a.b., 1950-tal.

ALVAR AALTO, matbord, "90", och stolar, 8 st, "62", O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B., 1950-tal.

Lackad björk och björfaner.
Runt bord med tiläggsskiva, höjd 72 cm, diameter 126 cm, totallängd 186 cm.
Åtta stolar med fast, stoppad tygklädsel i två olika färger, knappar i ryggstödet. Sitthöjd 43 cm. Bär stämpel "Aalto Design Made in Finland".

Slitage och smärre fanerskador i bordsskivan, märken på benen. Stolarna med åldersrelaterat slitage, fläckar, ställvis skador. En fot lagad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
1 350
14 338
1 577
Utropspris
1 500 EUR
Budhistorik (18 bud)
11
12 jul 19:46
1 350 EUR
10
12 jul 19:46
1 300 EUR
11
12 jul 19:46
1 300 EUR
10
12 jul 19:45
1 250 EUR
11
12 jul 19:45
1 200 EUR