1243320
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, skÅlar, 2 st, tw 476, brons, kultakeskus. modellen formgiven 1974.

TAPIO WIRKKALA, SKÅLAR, 2 st, TW 476, brons, Kultakeskus. Modellen formgiven 1974.

Insidan hamrad, slät centraldel. Diameter 20 resp. 29,5 cm. Tillverkad på beställning. Stämplad "Kultakeskus oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala".

Åldersrelaterat slitage. Anlöpningar.

Övrigt

Gjort på beställning.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Slutpris
600
6 372
701
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (5 bud)
16 aug 20:05
600 EUR
16 aug 20:05
440 EUR
16 aug 19:49
420 EUR
12 aug 16:39
400 EUR
7 aug 12:06
150 EUR