1248174
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, kaffeservis, 4 delar, koppar och teak, tw 163/164, kultakeskus, 1960-70-tal. formgiven 1961.

TAPIO WIRKKALA, KAFFESERVIS, 4 delar, koppar och teak, TW 163/164, Kultakeskus, 1960-70-tal. Formgiven 1961.

Koppar, invändigt försilvrade. Handtag samt propp i teak. Kannans höjd 16 cm, sockerskålens höjd 5 cm, gräddsnäckans höjd 8 cm. Brickans diameter 25 cm.
Samtliga delar stämplade "Hopeakeskus oy, Made in Finland Design: Tapio Wirkkala".

Anlupna. Fläckar. Åldersrelaterat slitage.

Övrigt

Gjord på beställning.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Slutpris
360
3 747
427
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (9 bud)
16 aug 19:51
360 EUR
16 aug 19:51
350 EUR
16 aug 19:51
340 EUR
16 aug 19:51
320 EUR
16 aug 19:37
300 EUR