1238543
Sveriges Rikes Lagh-böker, 1666-76
Sveriges rikes lagh-böker, 1666-76.

Sverikes rikes lagh-böker som äre/ Landz lagh/ Stadz lagh/ Uplandz lagh/ Wästgötha lagh/ Östgötha lagh/ Söderman l., Wästmanna och Helsing lagh. Såsom ock kon. mtz placat, angående justitiæ sakerne/ rättegångz ordinancie, rättegångz process och domare reguler. Nu på nytt medh nyttige concordantier och register förbättrat och uthgången. [Och:] Dahle laghen. [Och:] Then gambla Skåne lagh.

Stockholm, I. Meurer, [1663, 1665]-1666. Med graverat titelblad (varianten med stockholmsvy). / Stockholm, J. G. Eberdt, 1676. Komplett. / Stockholm, J. G. Eberdt, 1676. Folio. 32 x 20 cm. I den extra medbundna Dahlelagen saknas ett ”prefatio” om [6] sid.

Samtida lätt nött och solkat pergamentband med röda stänka snitt. Inlagan med spridda småfläckar, några enstaka revor, understrykningar, anteckningar, hål och smärre lagningar, i några fall med viss textförlust, sista bladet i domarereglerna lagat och uppfodrat på gammalt skrivpapper, Skånelagen med lätt fuktfläckade marginaler och sista bladet delvis loss. Ett blad av företalet till Dahle lagen är felbundet och Calmare recess (som också hör dit) är placerad i Skånelagen. Det graverade titelbladet hårt skuret.

Proveniens

Stora Ek, med stämplar.

Collijn, Sveriges bibliografi, 1600-talet, sp. 481, 487, 488. Rudbeck, Svensk lagbibliografi, 25, 29-30.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
4 000 SEK