1238568
Gyllenborgs samlade verk (3 vol)
Gyllenborgs samlade verk (3 vol).

G. P. Creutz & G. F. Gyllenborg:

Vitterhets arbeten. Andra uplagan.

Stockholm, J. A. Carlbohm, 1812. 19,5 x 12 cm. [8] + 252 sid.

Tillsammans med ytterligare arbeten av G. F. Gyllenborg:

Sednare vitterhets arbeten. Oder. Inträdes-tal. Fabler. (Stockholm 1795, [8] + 232 sid.) / Theater-stycken. Utgörande tredje delen af des til trycket befordrade arbeten. (Stockholm 1797, [6] + 334 sid.) / Försök om skaldekonsten. Poëme i fyra sånger. Tillika med bifogade anmärkningar om svenska versification. (Stockholm 1798, [4] + 104 sid.) / Ovidius. Tvisten emellan Ajax och Ulysses om Achilles vapen. Fri öfversättning af Gyllenborg. (Stockholm 1804, 26 sid.) / Tåget öfver Bält, hjeltedigt i tolf sånger. Andra uplagan. Öfversedd, rättad och tilökt med bifogad charta. (Stockholm 1800, XLVIII + 280 sid. + 1 utvikbar graverad karta.)

Tre samtida lätt nötta halvfranska band med släta guldornerade ryggar och gula snitt. Trevlig svit.

Komplett uppsättning av Gyllenborgs ”samlade verk”, i vilka de ingående delarna dock inte numrerades.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - B305
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
2 000 SEK