1238607
Proveniens bl. a. Årstafruns bror J. A. Reenstierna (2 vol)
Proveniens bl. a. Årstafruns bror j. a. reenstierna (2 vol).

Carl Michael Bellman:

Fredmans epistlar. [Och:] Musiken till Fredmans epistlar.

Stockholm, A. Zetterberg, 1790. [10] + 278 sid + graverat titelblad. / Stockholm, Kongl. privilegierade not-tryckeriet, [1790]. 1-34,36-104 graverade sidor noter (oregelbunden paginering).

Två ngt nötta samtida halvfranska band, guldornerade släta ryggar med tråkiga senare lagningar, enstaka fukt- och brunfläckar, ett par marginalrevor och nagg. Proveniens: Textdelen med överstruken samtida namnteckning A. Ekerman [?], båda titelbladen med gamla namnteckningar av J. A. Reenstierna, Caroline Scharff och A. Fr. von Schéele samt Ulla Koskulls namnteckning i blyerts. (Militären och hovjägmästaren Johan Abraham Reenstierna (1758-1844) var bror till Årstafrun Märta Helena Reenstierna (1753-1841), gift von Schnell. Hon tillhörde Bellmans vänkrets.)

Övrigt

Första upplagan av en av Sveriges mest kända diktsamlingar! Förord av J. H. Kellgren. Titelbladet graverat av J. F. Martin efter Sergel.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
5 000 SEK