1238660
1500-tal, med 137 träsnitt
1500-tal, med 137 träsnitt.
1500-tal, med 137 träsnitt.
1500-tal, med 137 träsnitt.
1500-tal, med 137 träsnitt.
1500-tal, med 137 träsnitt.
1500-tal, med 137 träsnitt.

Olaus Magnus:

Historiae de gentibus septentrionalibus.

Antverpen, I. Bellerus, [senast 1595]. 11,8 x 8 cm. [8] + 568 sid. Med boktryckarmärke på titelsidan och 137 träsnittsillustrationer i texten. (Odaterad upplaga av Olaus Magnus’ Historiae. Boktryckaren Bellerus dog 1595 men boken utkom sannolikt flera decennier tidigare.)

Nött skinnband från 1700-talet med upphöjda bind, guldornerad rygg och guldpräglade smala pärmbårder, senare titeletikett och rödstänkta snitt. Ryggen skadad upp- och nedtill, spruckna falsar, fria försättsbladet delvis loss, sporadiska småfläckar, några svaga fuktränder i början, titelbladet med två små hål i inre marginalen. Gammal lagning på s. 165/6 med obetydlig textförlust, avrivet övre hörn på s. 511 med förlust av pagineringen och ett ord, sista bladet med flera hål i inre marginalen med förlust av några ordningssiffror i regentlängden. Namnteckningar: Jo. Wædde, E. Beresford, samt boktryckaren i Göteborg Oscar L. Isacson (1922).

Collijn, Sveriges bibliografi intill 1600, 3, sid. 215-17. Rudbeck, Skrifter till Sveriges historia, 1096. Warmholtz 1414, n.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
7 000 SEK