1238937
Stockholmiana i hedbergband, med graverad karta, 1754
Stockholmiana i hedbergband, med graverad karta, 1754.

O. J. Gjöding:

Kongsholms-minne, eller beskrifning om Kongsholmen, den wästra förstaden af kongl. residence-staden Stockholm, dess forna, och nu warande tilstånd, fördelt i trenne böcker.

Stockholm, P. J. Nyström, 1754. 19,2 x 15 cm. [12] + 160 sid. + utvikbar graverad karta.

Rikligt guldornerat lackat och marmorerat senare skinnband, ryggen med upphöjda bind, förgyllda inre denteller och marmorerade snitt, marmorerade för- & eftersättsblad (G. Hedberg). Ryggen ngt blekt och torr, ett litet skrapmärke på frampärmen, hörnlagning utan textförlust på sid. 73/4. Exlibris: Albert Pauli (utfört av Georg Pauli).

Warmholtz, Bibliotheca historica Sueo-Gothica, 318. Akrell, Stockholmiana, 752.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK