1239047
Proveniens: Hedvig Ulrica De Geer af Leufsta (1752-1813)
Proveniens: hedvig ulrica de geer af leufsta (1752-1813).

William Alexander:

Vues, costumes, moeurs et usages de la Chine. [=Rubriktitel.]

19 x 12 cm. 48 sid. text + 24 graverade planscher över kinesiska vyer, dräkter, vanor och traditioner (signerade ”dessiné par Aléxandre / Gravé par S. Simon”).

Utgör planschdel med förklarande text till S. Holmes & L. M. Mathieu: Voyage en Chine et en Tartarie, à la suite de l'ambassade de Lord Macartney, Paris 1805. I detta fall bunden som ett separat arbete. Trycktes utan vare sig titelsida eller tryckuppgifter.

Samtida ljusbrunt halvfranskt band, slät guldornerad rygg. Heraldiskt exlibris med handskrivna initialer H: U: D: G: för Hedvig Ulrica De Geer af Leufsta (1752-1813), omfattande vapen för såväl släkten De Geer som släkten Dohna (hennes make). Hedvig Ulrica var en av entomologen Charles De Geers fyra döttrar. Biblis 83 (2018), sid. 50-5 innehåller en intressant artikel (med ytterligare hänvisningar) om hennes stambok som förvärvades av Uppsala universitetsbibliotek 1999. Stamboken innehåller f.ö. samma exlibris och samma handskrivna initialer som här, och flera likadant märkta böcker finns i Leufstabiblioteket. Senare exlibris för arkitekten Olle Lagergren.

Övrigt

William Alexander (1767-1816) var en engelsk konstnär som åtföljde Macartneys ambassad till Kina 1792.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK