1239199
Helskinnband av William Barkell, 1950
Helskinnband av william barkell, 1950.

Skogekär Bergbo:

Venerid. Med litografier av Björn Jonsson.
Stockholm, Sällskapet Bokvännerna, 1949. 27 x 20 cm. [10] + 104 sid. + 18 planscher, signerade i blyerts.

Rött mönstrat helskinnband av William Barkell (sign. WB i svart samt ”Bonniers bokbinderi 1950” i guld), inlagan oskuren frånsett övre guldsnitt, omslagen och ryggremsan medbundna. Exlibris för Per A. Sjögren och för Stefan Andersson. I kassett. Ryggen svagt fläckad, en plansch med ljus missfärgning i marginalen. Tryckt i 300 exemplar, varav detta är nr 2 (!) och ett av garantupplagans endast 15 exemplar med en extra litografi med motiv från Haneberg i Sörmland.

Se ovan

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
2 500 SEK