1240006
Stambok tillhörig Casimir Lewenhaupt, som avled 1816 efter duell. Bidrag av bl. a. Sophie von Knorring
Stambok tillhörig casimir lewenhaupt, som avled 1816 efter duell. bidrag av bl. a. sophie von knorring.

Stambok för greve Casimir Lewenhaupt (1784-1816), ryttmästare vid Kronprinsens husarregemente, kommendant i Helsingborg. Tvärformat, 10, 8 x 17, 5 cm. 62 blad varav flera av färgat papper, någon form av innehåll på 40 av bladen. Spår av att ett par, tre blad och en bild tagits ut.

Bunden i ett läckert och välbevarat tyskt rött skinnband, slät guldornerad rygg med titel ”Stammbuch”, pärmarna med bred förgylld ytterbård, mittfält av klistermarmorerat grönt papper samt en centralt placerad oval handkolorerad tryckt vinjett (olika på fram- & baksida), helt guldsnitt, marmorerade för- & eftersättsblad, det hela i ett fodrat marmorerat skyddsomslag och ett skjutfodral i papp (ngt nötta).

Med en prydlig senare notering i blyerts på främre fribladet: ”Denna ’Stammbuch’ har tillhört greve Mauritz Casimir Lewenhaupt f. 1784 +1816 i duell i Köpenhamn. Den synes ha tillkommit, då han såsom fransk fånge internerades i Strassburg 1809. Boken synes senare hava tillhört Casimirs brorson Axel, som insatt sitt fotografi. G. Lpt.” På första bladet sitter ett litet kuvert, innehållande ett handmålat och ett delvis tryckt visitkort för ”Le Comte de Lewenhaupt, officier suèdois” resp. ”Grefvinnan Lewenhaupt”.

Casimir Lewenhaupt bevistade 1806, 1807 och 1809 års kampanjer i Pommern (och blev 1809 tillfångatagen och internerad i Strassburg men lösgiven samma år), samt 1813 och 1814 års kampanjer i Tyskland och Norge.

Innehållet är varierat och spänner huvudsakligen från oktober 1809 till november 1814 och består av sentenser, dikter och hälsningar från talrika förmodade militärkolleger och andra ädla bekanta, samt flera damer, ibland med samma efternamn som herrarna. Dessutom en del insatta små bilder, någon silhuett (”Patrik”), pappersklipp, applikationer, torkade växter och liknande. En del bidrag mot slutet är senare tillägg, såsom t. ex. en linnea tagen vid Åreskutan 1875.

Bland de identifierade bidragsgivarna finns baronen general Montigny, ”Gouverneur du Palais Impérial de Strasbourg”. En liten handskriven dikt med akvarellerad blomma är signerad Sophie Zelow, dvs friherrinnan, författaren Sofia Margareta "Sophie" von Knorring, född Zelow (1797-1848).

Några av bilderna har större intresse: en fin odaterad akvarell föreställer Billingsfors bruk i Dalsland. En laverad teckning återger den berömda hunden ”Fidéle”, som sägs ha vaktat sin ägares grav på Maria kyrkogård och som även målats av Carl Stephan Bennet.

Slutligen finns en rolig inklistrad kollagebild, med hårlock, som ska föreställa Casimir själv. Han gick bort 1816 av en dödsorsak som inte var särskilt vanlig ens på den tiden: han avled efter en duell i Lundeskoven (Lundehus), Danmark, mot den schweiziske översten baron Ludvig Rudolf Müller d'Aarwangen. Duellen ägde rum i Danmark eftersom Müller var landsförvisad från Sverige, och orsakades av att Lewenhaupt anklagat Müller för att vara pro-napoleonsk spion. Lewenhaupt blev dödligt sårad av ett skott i bröstet och avled senare på Hotel D’Angleterre i Köpenhamn. Han begravdes på Alingsås kyrkogård. Müller i sin tur dömdes till livstids fängelse.

Se ovan.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
6 000 SEK