Klassiska äldre böcker

En temaauktion med böcker är ett självskrivet inslag under jubileumsåret på Bukowskis, som anordnat bokauktioner sedan starten på 1870-talet. Några av de enastående boksamlingar som sålts är Henryk Bukowskis egen (1887), Christofer Eichhorns (1890-91) och C. A. Ossbahrs (1905). Katalogerna för dessa tre auktioner ingår i den aktuella temaauktionen som ett exempel på Bukowskis gamla anor inom detta område.

Auktionen innehåller en mängd klassiska svenska böcker liksom ett flertal utländska. Inom naturvetenskaperna finns välkända verk av Linné, linnelärjungarna Hasselquist, Osbeck och Thunberg, samt Clerck, Scheele och Berzelius. Ifrån den svenska litteraturen möter vi Lasse Lucidor, Bellman, Dalin (Then swänska Argus) och Almquist. Svensk historia och juridik representeras av en stor avdelning innehållande lagupplagor från 1600-talet, verk om Gustav II Adolf (med magnifikt graverat porträtt efter Van Dyck), Drottning Kristina och Karl XII liksom en rar liten 1500-talsupplaga av Olaus Magnus med många charmiga träsnitt. Ett angränsande område är stockholmiana och annan topografi, där vi finner den första avhandlingen om Stockholm (1685), Peringskiölds stora och rikt illustrerade Monumenta Uplandiae (1710-19) och Schefferus’ Lapponia i den franska upplagan från 1678.

Därtill rymmer auktionen titlar inom konst och arkitektur, bl. a. Sveriges första konstvetenskapliga arbete (1656) liksom klassiker av olika slag och från olika epoker så som Ovidius, Sallustius, Livius, Boccaccio och Rousseau. Men till vilken avdelning ska vi räkna Per Brahes ”Huuszholdz-book för ungt adels-folck”, tryckt 1677 av Johan Kankel på Visingsö?

Många av böckerna är anmärkningsvärda på grund av sina vackra gravyrer och illustrationer, däribland ett komplett exemplar av Tidskrift för jägare och naturforskare (1832-34) med handkolorerade planscher från den svenska djurvärlden utförda av bröderna von Wright.

66 föremål
Greek and Latin, 1665.

Utropspris
2 000 SEK
Proveniens: Hedensberg.

Utropspris
2 000 SEK
Roman Law, 1705.

Utropspris
2 000 SEK
Plansch med rörlig skiva, 1835.

Utropspris
2 000 SEK
Om Gustav II Adolf, 1790.

Utropspris
2 000 SEK
Proveniens: Beatelund.

Utropspris
2 500 SEK
Cajsa Wargs kokbok, 1795.

Utropspris
3 000 SEK
Avskriftsalbum, c. 1800.

Utropspris
4 000 SEK
Helicons blomster, 1688.

Utropspris
4 000 SEK
Svenska spindlar, 1757.

Utropspris
7 000 SEK