1189964
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)
Pablo picasso, etsning, 1934, signerad med blyerts och numrerad 15/25.

PABLO PICASSO, Etsning, 1934, Signerad med blyerts och numrerad 15/25.

”Bacchus et Femme de Profil”.
Utgiven av Galerie Louise Leiris, Paris 1961. Bild 27,6 x 20 cm, bladstorlek 41,2 x 31,7 cm (Arches)

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galerie Pierre, Stockholm.

Bloch 274.

Övrigt

Etsning och torrnål utförd av Picasso den 30 januari 1934 i Paris. Datumet för etsningens tillkomst kan utläsas i en spegelvänd inskription. I verkets nedre högra hörn ses dateringen tydligt.

I bildens högra del porträtteras en skäggig herre med fikonblad i en krans på huvudet: Det är guden Bacchus i Picassos tappning.

Med båda händerna håller han hårt om en vinkaraff med klassisk grekisk dekoration, s.k. geometriska motiv. Vinkaraffen kan morfologiskt sett även symbolisera något helt annat i detta konstverk.

I den vänstra delen ses en vacker kvinna i profil, med en kylix (forngrekisk dryckesbägare) i sin högra hand.
Hennes vänstra hand vilar på bordet. Hennes gest med dryckesbägaren ger känslan av att hon önskar mer vin från guden Bacchus.

Denna etsning ingår i flera museisamlingar, däribland Gracefield Arts Centre i Skottland, Gottfried Keller-Stiftung Kunstmuseum i Schweiz och Vivanco Fundación Museum i Spanien.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02

Slutpris
74 000
7 110
8 430
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
10
5 jul 21:09
74 000 SEK
9
5 jul 21:06
72 000 SEK
10
5 jul 21:05
70 000 SEK
9
5 jul 21:03
68 000 SEK
10
5 jul 21:02
66 000 SEK