1229516
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)
Peter dahl, färglitografi, signerad och numrerad p.t.

PETER DAHL, färglitografi, signerad och numrerad P.T

"Överfärden - Stolta stad", motiv från Fredmans epistlar. 59 x 87 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I21
Övrigt

År 1984 målade Peter Dahl motiv och händelser från Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, utförda både som monumentala oljemålningar och i litografier.
"Överfärden - Stolta stad", vilket skildrar fader Movitz seglats till Djurgården med Ulla Winblad, är Peter Dahls i särklass mest kända och eftertraktade bild och Bellman-tolkning.
Originalmålningen, den tredelade ”Stolta stad” klubbade Bukowskis för rekordpriset 5,7 miljoner kronor den 26 april 2005. Målningen ropades in av den åländske entreprenören Anders Wiklöf och verket hänger sedan dess på Anders Wiklöfs konstmuseum Andersudde på Åland.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

9 500
895
1 045
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
2 jul 21:56
9 500 SEK
2 jul 20:14
7 500 SEK
28 jun 14:33
6 000 SEK
27 jun 18:36
5 500 SEK
26 jun 19:49
4 500 SEK