1244808
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)
Sten eklund, akvarell på papper, signerad se och sten eklund, 1982.

STEN EKLUND, akvarell på papper, signerad SE och Sten Eklund, 1982.

Komposition. 37,5 x 28,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

Sten Eklund var en svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin.
Redan tidigt hade Sten Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han med precision och noggrannhet avbildade på glas, akvarell eller duk. I akvarell eller gouache har han i Marcel Duchamps anda utfört märkliga bataljmålningar och andra stridsscener, befolkade med figurer av bl.a Lego-bitar.

Representerad på bl.a Nationalmuseum och Moderna muséet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Museum i Linköping, Norrköpings konstmuseum, Uppsala konstmuseum och Allende muséet i Chile.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Slutpris
8 100
763
891
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
27 sep 17:57
8 100 SEK
20 sep 20:16
7 900 SEK
20 sep 19:03
7 300 SEK
20 sep 18:28
7 100 SEK
20 sep 12:33
6 900 SEK