1244816
Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)
Einar jolin, akvarell på papper, signerad einar jolin och daterad arild 5. aug 1930.

EINAR JOLIN, akvarell på papper, signerad Einar Jolin och daterad Arild 5. Aug 1930.

Sittande flicka på klippa - motiv från Arild. Dagermått 34 x 50 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

Sommaren 1908 bodde Einar Jolin med en luspank Isaac Grünewald på Hotell Arild. Enligt sägnen kom Isaac Grünewald aldrig tillbaka till Arild, eftersom han helt sonika smet från sin egen hotellnota. Einar Jolin blev dock en flitig stamgäst i Arild under 1920- och 1930-talen. Jolin inspirerades av de betagande miljöerna både på Kullahalvön och Bjärehalvön och utförde ett flertal målningar med skånska landskap, fiskare och badgäster.

”Att se landskapet genom konstnärens öga. Kullahalvöns dramatiska natur och storartade utsikt upptäcktes konstnärligt redan i början av 1800-talet. Logi kunde målarna få i det pittoreska fiske-läget Arild.
Gustaf Rydberg var bara en av många som anslöt sig till Arilds skandinaviska konstnärskoloni – en mindre motsvarighet till den i Skagen på andra sidan Kattegatt. Till Arilds mest namnkunniga målare hör Alfred Wahlberg, P S Krøyer, Richard Bergh och Einar Jolin.”
Ur Dagens Nyheter 19/7 2015

Einar Jolin utförde ett stort antal porträtt under sin karriär, både spontana porträtt av intressanta kvinnor och konstnärsvänner, men framför allt beställningsporträtt åt societeten. Denna sommarbild tillhör med stor sannolikhet den förstnämnda kategorin.

Porträttet målades i Arild 1930, under en av Einar Jolin många semestrar på Kullahalvön. Kvinnan på bilden sitter avspänt och harmoniskt i gröngräset i Arild, med en finurlig och drömsk blick. Det somriga landskapet i bakgrunden balanserar kompositionen.

Porträttet ger prov på Jolins egen tolkning av expressionismen, där han med en blond frisk palett och ett charmigt naivt uttryck fångar den avbildade kvinnan på ett personligt sätt. Här finns också en lättsam och naturlig snabbhet i penselarbetet, långt ifrån den saklighet som senare ska bli hans signum.

Auktionens akvarell är ett lysande exempel på hur Jolin kunde kombinera elegans med spontanitet och friska kulörer. En tid efter denna målnings tillkomst, i början på 1930-talet, börjar Einar Jolins måleri istället domineras av eleganta gråtoner.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Slutpris
35 000
3 363
3 987
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
5 jul 20:09
35 000 SEK
5 jul 20:09
34 000 SEK
5 jul 20:08
33 000 SEK
5 jul 20:08
32 000 SEK
5 jul 20:07
31 000 SEK