Dining In

Temaaauktionen pågår mellan 15 - 25 september.

150 föremål
BESTICKSERVIS, 37 delar, silver, GAB, Eskilstuna, 1997-98.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KÅSA, miniatyr, allmoge, 1700-tal.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS 10 st., sekelskiftet 18/1900.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VODKASET, glas, 1800-talets slut.
Slutpris
200 EUR
Utropspris
150 EUR
SELTERGLAS, 15 stycken, snarlika. Empire, 1800-tal.
Slutpris
4 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKA, porslin. Meissen, 1900-talets första hälft.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAARA HOPEA, VINGLAS, 12 st, "Traviata", Notsjö.
Slutpris
350 EUR
Utropspris
300 EUR
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
2 444 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRICKSGLAS, 6 st, Riihimäen Lasi 1950-tal.
Slutpris
100 EUR
Utropspris
150 EUR
FLASKA och 4 GLAS, glas, Riihimäen lasi.
Slutpris
150 EUR
Utropspris
150 EUR
FAT, tre stycken, fajans, 1800-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DUKAR, 1+1 st samt SERVETTER, 9 + 22 st, linnedamast.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPETSGLAS. 1700/1800-tal.
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, silver MEMA, Lidköping 1988.
Slutpris
3 221 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG Hallberg, gallerskålar, ett par, silver, Stockholm 1912.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
TÅRTSPADE, silver, Stockholm 1854.
Slutpris
140 EUR
Utropspris
150 EUR
SELTERGLAS, 7 st, 1800/1900-tal.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DUK, hellinne, "Gästabud", Klässbols Linneväveri.
Slutpris
3 275 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, ostronfat, 4 st, stengods, Rörstrand.
Slutpris
1 620 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRICKSGLAS, 18 st, 1910-20-tal.
Slutpris
510 EUR
Utropspris
200 EUR
DUKAR, 1+1 st samt 12 st SERVETTER, linnedamast.
Slutpris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SAMOVAR, koppar, tidigt 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL VALLIEN, skål, glas, Boda Åfors.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GLAS, fyra stycken, olika. Tidigt 1800-tal.
Slutpris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NANNY STILL, flaskor, 2 st, Riihimäen Lasi.
Slutpris
160 EUR
Utropspris
150 EUR