1252452
David von Krafft, hans krets
(Tyskland/Sverige, 1655-1724)
David von krafft, hans krets, olja på duk.

DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.

"Alexander Magnus Hummerhielm". (1643-1723). 89 x 72 cm. Äldre förgylld ram.

Duklagningar, något krackelerad, retuscher.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Fållnäs, Södermanland, därefter i arv.

Övrigt

Alexander Magnus Hummerhielm född 1644, död 24 mars 1723 i Stockholm, var en svensk friherre och militär och ägare till bl a herrgården Fållnäs på Södertörn, Södermanland.
Han var en framgångsrik militär och satt i såväl dansk som polsk fångenskap under Karl XII fälttåg.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
12 000 SEK