1262047
Empire
(1810-1840)
Kungliga stolar, ett par, empire, 1800-talets första hälft.

KUNGLIGA STOLAR, ett par, empire, 1800-talets första hälft.

Mahogny med antikiserande inläggningar i björk. Peltaformad ryggbricka, sabelben. Klädd och stoppad sits. En märkt med etikett med krönt D för drottning Desideria (Desirée). En med spår av etikett. Sitthöjd 46, höjd 90 cm.

Slitage. Skador. Lagningar. Förstärkningar. Senare klädsel. Fläckar.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK