Aira Samulin's collection

Vi har glädjen att presentera utvalda verk ur Aira Samulins privata samling. Samulin fick samlingen då hon koreograferade Sovjetunionens modevisning och -tävling i Tallin. Förutom färgstarka och expressiva målningar av Paul Allik presenterar helheten även verk av Lola Makarova, Sirje Protsin-Petersen, Peeter Mudist, Andrus Kasemaa och Edgar Valter. Bland höjdpunkterna finns fyra sagolika målningar av Edgar Valter, som utöver sitt konstnärskap var känd som karikatyrtecknare och i barnboksillustratör.

(Bild: Juha Laitalainen)

30 föremål
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -90.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
600 EUR
EDGAR VALTER, olja på pannå.
Slutpris
3 603 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
300 EUR
ANDRUS KASEMAA, blandteknik på papper, signerad.
Slutpris
2 303 EUR
Utropspris
600 EUR
EDGAR VALTER, olja på papp, signerad.
Slutpris
16 000 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad.
Slutpris
9 700 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
Slutpris
1 950 EUR
Utropspris
400 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -88.
Slutpris
12 100 EUR
Utropspris
600 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad och daterad -90.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Slutpris
1 950 EUR
Utropspris
400 EUR
EDGAR VALTER, olja på pannå.
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
800 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -89.
Slutpris
9 200 EUR
Utropspris
300 EUR
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
300 EUR
Slutpris
1 090 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad och daterad -86.
Slutpris
1 550 EUR
Utropspris
500 EUR
EDGAR VALTER, olja på papp.
Slutpris
6 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
300 EUR
Slutpris
6 200 EUR
Utropspris
300 EUR