99 etsningar av Zorn

I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud av etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar, från vänskapsportätt till nakenakter.

Få andra konstnärer kan som Anders Zorn påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker. Hans enorma talang för att måla i olja så väl som akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och hans skicklighet som etsare överträffas av få. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis hade vid sekelskiftet ensamrätt på att sälja alla Zorns etsningar och de stod högt i kurs på konstmarknaden.

Auktionens etsningar kommer från en betydande privatsamling av Zorn-grafik.