Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1195160
Birger Kaipiainen
(1915-1988)
Birger kaipiainen, dekorationsfat, stengods, signerad kaipiainen arabia.

BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.

Gungan i horisonten. Längd 44 cm. Bredd 42 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas familj.

Detta dekorationsfat är illustrerat i böckerna "Kaipiainen". Författare Maria Berg, förlag Otava 1986. Sidan 135.
"Birger Kaipiainen". Författare Harri Kalha, förlag Suomalaisen Kirjallisuuden Seura 2013. Sidan 222.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR