1210131
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)
Lisa johansson-pape, taklampa modell 71007, stockmann orno 1900-talets mitt.

LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa modell 71007, Stockmann Orno 1900-talets mitt.

Opalglaskupa med mässingsdekor. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 57 cm

Åldersrelaterat slitage. Senare dekorationsskruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Takkupans skruv saknas.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
440
4 579
522
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (3 bud)
5 apr 19:47
440 EUR
5 apr 17:04
420 EUR
21 mar 9:17
400 EUR