1210614
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)
Oiva toikka, skulptur osignerad, nuutajärvi notsjö.

OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.

Flerfärgat glas. Höjd 35 cm.

Tillverkningsrelaterade märken och defekter.

Proveniens

Gåva av Oiva Toikka.

Skulpturen illustrerad i journalen "Me Naiset" 1967/50. Sidan 43.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
3 600
36 960
4 378
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (45 bud)
5 apr 13:54
3 600 EUR
5 apr 13:54
3 500 EUR
5 apr 13:52
3 400 EUR
5 apr 13:52
3 300 EUR
2 apr 18:03
2 900 EUR