1210650
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, soffbord, artek 1900-talets mitt.

ALVAR AALTO, soffbord, Artek 1900-talets mitt.

Bordsytan i mahogny faner, Y-ben o laminerad björk. Bär stämpel ARTEK Aalto Design Made in Finland. Mått 76x76 cm. Höjd 56 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 - 600 EUR